NAGRADA SELIMIR
2017. - MILIVOJE MLAĐENOVIĆ
Kojčinovac. kod Bijeljine, Bosna i Hercegovina 1959, bosanskohercegovački pisac.
Diplomirao na Filološkom fakultetu, 1982. godine, grupa za jugoslavenske književnosti i srpskohrvatski jezik - smer književno-publicistički. Magistarsku tezu pod naslovom "Književni prauzori u dramama za decu Aleksandra Popovića" odbranio na Učiteljskom fakultetu u Somboru 2002. Doktorirao na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu s tezom "Preoblikovanje modela bajke u srpskoj dramskoj književnosti za decu" (2007).
Radio novinarske poslove (od 1982. do 1989.), bio direktor Narodnog pozorišta u Somboru (od 1989. do 2000. godine), potom urednik pozorišnih izdanja u ovom pozorištu (od 2000. do 2002. godine). Za asistenta za predmete Scenska umetnost i Dramski i recitatorski tečaj na Učiteljskom fakultetu Sombor izabran 2003. godine. Iste godine imenovan za upravnika Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. Direktor ustanove Sterijino pozorje bio je od 2009. do 2012 godine.
Osim naučnih radova iz oblasti metodike nastave književnosti, piše i objavljuje pozorišnu i književnu kritiku, eseje, reportaže, scenarije televizijskih emisija, urednik je brojnih specijaliziranih pozorišnih emisija, pisac aforizama, pozorišnih komada za decu, putopisac. Autor je knjiga "Baš čelik i druge za pozornicu udešene bajke", "Zmajeve dečje igre", Novi Sad, 1997., "Putopisi iz pozorišta", Spektarbook, Sombor, 1997., "Zez-rez"(aforizmi), Informativni centar, Sombor, 1992., "Scenske bajke Aleksandra Popovića" (studija), Pozorišni muzej Vojvodine, Novi Sad, 2005, "Čudne zveri na proveri" Multimedia international service Novi Sad i "Zmajeve dečje igre" Novi Sad (2007), "Odlike dramske bajke" (studija), Sterijino pozorje -Pozorišni muzej Vojvodine, Novi Sad (2009), "Skandalozna komedija" (karenvalska retro-vizija u jedanaest a možda i dvanaest slika), Bibiloteka "Svetozar Marković" i Fondacija "Zoran Radmilović", Zaječar, 2010.
Za izuzetan doprinos razvoju pozorišne umetnosti u Srbiji, dobitnik je nagrade "Nikola Petrović Peca" za 1996. godinu. Zlatna povelja "Laza Kostić" za najbolju novinsku reportažu dodijeljena mu je na Međunarodnom festivalu reportaže "Interfer”, 1997. godine, a druga nagrada za pozorišni esej na pozorišnom festivalu "Dani Milivoja Živanovića" u Požarevcu, 2002. godine. Osnivač je pozorišne manifestacije "Pozorišni maraton" koji se svake godine u junu održava u Narodnom pozorištu u Somboru.
O NAGRADI
SELIMIR V. MILOSAVLJEVIĆ
Valja podsetiti na izuzetno bogat životni i književni put jednog od pomoravskih književnih bardova. Selimir V. Milosavljević rođen je 5. oktobra 1924. godine u Dragocvetu kod Jagodine, a preminuo novembra 2011. godine u Jagodini.
Osnovnu školu učio je u rodnom mestu, Državnu realnu gimnaziju i petorazrednu Učiteljsku školu u Jagodini, Višu pedagošku školu u Nišu, a Filološki fakultet u Prištini - na grupi za Srpski jezik i jugoslovenske književnosti. Službovao je u više mesta u Srbiji, a najveći broj godina proveo u Osnovnoj školi "17. oktobar" u Jagodini kao nastavnik srpskog jezika, gde je i ostavio neizbrisiv trag.
Pisao je pesme i priče za decu i odrasle, književnu kritiku, eseje, oglede, dramske tekstove, zagonetke, novinske tekstove, sakupljao narodne umotvorine, i uređivao časopise, zbornike i antologije.
Objavio je, sveukupno, više od 30 knjiga različitih žanrova, prevođen na više jezika i smatra se jednim od utemeljivača književnog života na području Pomoravskog okruga i jednim od najpoznatijih pisaca za decu sa područja centralne Srbije. Zastupljen je u nekoliko čitanki, udžbenika, priručnika i brojnim antologijama i zbornicima književnim. O njemu i njegovom stvaralaštvu pozitivno su se izražavala i takva imena kao što su: Desanka Maksimović, Dragan Lukić, Dobrica Erić, Milovan Vitezović, dr Vladeta Vuković, Darinka Jevrić, Momčilo D. Tešić, dr Radomir V. Ivanović, dr Radomir Životić, dr Ljubiša Rajković Koželjac i drugi ugledni književnici.
Jedan je od osnivača Književnog kluba, "Đura Jakšić" u Jagodini (1968.) koji se smatra nastavljačem rada Kluba pisaca Svetozareva osnovanog 1955. godine i Književnog kluba prosvetnih radnika Srbije (1975), a bio je i član Udruženja književnika Srbije, "Matice srpske" iz Novog Sada i drugih uglednih književnih asocijacija.
Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Jagodine, nagrade "Svetozar Marković", Ordena rada sa srebrnim vencem, Povelje za životno delo Književne zajednice Udruženja književnika Srbije za Pomoravski okrug, Nagrade za životno delo Kulturno - prosvetne zajednice Jagodine, nagrade" Dušan Srezojević", "Pomoravski Orfej", "Nasmejana jagoda" i mnogih drugih nagrada i priznanja.
Selimir V. Milosavljević će posebno ostati upamćen kao pisac za decu, kao i po svojoj velikoj ljubavi prema deci na koju je prenosio i ljubav prema književnosti. Osnivač je i urednik književnog časopisa za mlade,, Gorocvet "koji već odavno ima svoje mesto u periodici za dečju književnost, kao i časopisa "Pomoravski oltari" i "Jagodinci". Poznat je i široj javnosti, a naročito mlađim čitaocima.
Odlukom Uprave Ustanove za umetnost i kulturu "Veliki teatar" iz Jagodine, godine 2013. ustanovljena je nagrada "Selimir V. Milosavljević", koja se dodeljuje za najbolji savremeni dramski tekst namenjen deci i mladima.
Prema toj odluci mogu konkurisati svi zainteresovani stvaraoci koji na srpskom jeziku dostave dramske tekstove potpisane šifrom (u posebnom kovertu dostaviti razrešenje šifre uz osnovne bio - bibliofilske podatke) do 1. oktobra tekuće godine na adresu: Kneginje Milice 25, 35000 Jagodina.
Na završnoj večeri Festivala, tročlani stručni žiri saopštiće rezultate i proglasiti laureata. Nagrada "Selimir V. Milosavljević" sastoji se od unikatne povelje.