NAGRADA SELIMIR
2024. - prof. ZORAN BOŽOVIĆ
Na adresu 14. Međunarodnog pozorišnog festivala dece i mladih, u okviru kog se dodeljuje nagrada "Selimir V. Milosavljević", za savremeni dramski tekst namenjen deci i mladima, ove godine je pristigao značajan broj neobjavljivanih dramskih tekstova. Podsetićamo vas da odluku o pobedniku konkursa Umetnički savet Festivala donosi pre otvaranja ključa sa podacima o autoru, a ove godine nagradio je tekst "Nije svaka ljubav slepa" prof. Zorana Božovića. Ovaj dramski tekst, prevashodno namenjen publici pubertetskog uzrasta, približava nam priču o prvom zaljubljivanju, ali i pravom prijateljstvu. Stilski tekst dosta nalikuje svojim vrcavim i žargonski prilagođenim jezikom romanima Gradimira Stojkovića, vešto usklađenim sa dramskom formom. Tema koju je pisac odabrao jeste obična, svakodnevna, ali nikako površno obrađena jer nenametljivo šalje satirične poruke, a još važnije pouke mladom biću. Pisac koristi svaki trenutak da mladom čoveku, koji upija kao sunđer, ponudi obrazovni i vaspitni putokaz. Kao što je njegov junak Luka pi-ar odeljenja, pi-ar pravih vrednosti. Ono što je posebno istaklo ovogodišnjeg laureata svakako je i doslednost dramske radnje, koja ni u jednom trenutku ne gubi nit logičnih veza i kroz dinamičan zaplet navodi čitateljevu pažnju do zaključka da nije svaka ljubav slepa. Ovogodišnji laureat prof. Zoran Božović, dramski pisac, književnik, prevodilac i univerzitetski profesor. Rođen je 18. marta 1940. godine. Osnovnu školu pohađao je u Subotici, Puli i Aranđelovcu, gimnaziju je završio u Aranđelovcu, diplomirao je na Grupi za ruski jezik i književnost Filološkog fakulteta u Beogradu. Doktorsku disertaciju Čehov kao dramski pisac kod Srba, odbranio je 1978, za docenta je izabran 1980, a za redovnog profesora 1990. godine. Predavao je rusku književnost druge polovine devetnaestog veka, nekoliko godina držao je kurs iz stare ruske književnosti i speckurs Ruska drama devetnaestog veka za postdiplomce. Povremeno je predavao na univerzitetima u Prištini, Vranju i Nišu. Kao gost univerziteta u Varšavi, Otavi i Moskvi održao je više predavanja iz ruske književnosti. Učestvovao je na više naučnih skupova u zemlji i inostranstvu sa referatima koji su štampani u svetskim časopisima na srpskom, ruskom, nemačkom i engleskom jeziku. Bio je upravnik Odseka za slavistiku i predsednik Slavističkog društva Srbije. Njegova književna dela prevođena su na nekoliko evropskih jezika.
O NAGRADI
SELIMIR V. MILOSAVLJEVIĆ
Valja podsetiti na izuzetno bogat životni i književni put jednog od pomoravskih književnih bardova. Selimir V. Milosavljević rođen je 5. oktobra 1924. godine u Dragocvetu kod Jagodine, a preminuo novembra 2011. godine u Jagodini.
Osnovnu školu učio je u rodnom mestu, Državnu realnu gimnaziju i petorazrednu Učiteljsku školu u Jagodini, Višu pedagošku školu u Nišu, a Filološki fakultet u Prištini - na grupi za Srpski jezik i jugoslovenske književnosti. Službovao je u više mesta u Srbiji, a najveći broj godina proveo u Osnovnoj školi "17. oktobar" u Jagodini kao nastavnik srpskog jezika, gde je i ostavio neizbrisiv trag.
Pisao je pesme i priče za decu i odrasle, književnu kritiku, eseje, oglede, dramske tekstove, zagonetke, novinske tekstove, sakupljao narodne umotvorine, i uređivao časopise, zbornike i antologije.
Objavio je, sveukupno, više od 30 knjiga različitih žanrova, prevođen na više jezika i smatra se jednim od utemeljivača književnog života na području Pomoravskog okruga i jednim od najpoznatijih pisaca za decu sa područja centralne Srbije. Zastupljen je u nekoliko čitanki, udžbenika, priručnika i brojnim antologijama i zbornicima književnim. O njemu i njegovom stvaralaštvu pozitivno su se izražavala i takva imena kao što su: Desanka Maksimović, Dragan Lukić, Dobrica Erić, Milovan Vitezović, dr Vladeta Vuković, Darinka Jevrić, Momčilo D. Tešić, dr Radomir V. Ivanović, dr Radomir Životić, dr Ljubiša Rajković Koželjac i drugi ugledni književnici.
Jedan je od osnivača Književnog kluba, "Đura Jakšić" u Jagodini (1968.) koji se smatra nastavljačem rada Kluba pisaca Svetozareva osnovanog 1955. godine i Književnog kluba prosvetnih radnika Srbije (1975), a bio je i član Udruženja književnika Srbije, "Matice srpske" iz Novog Sada i drugih uglednih književnih asocijacija.
Dobitnik je Oktobarske nagrade grada Jagodine, nagrade "Svetozar Marković", Ordena rada sa srebrnim vencem, Povelje za životno delo Književne zajednice Udruženja književnika Srbije za Pomoravski okrug, Nagrade za životno delo Kulturno - prosvetne zajednice Jagodine, nagrade" Dušan Srezojević", "Pomoravski Orfej", "Nasmejana jagoda" i mnogih drugih nagrada i priznanja.
Selimir V. Milosavljević će posebno ostati upamćen kao pisac za decu, kao i po svojoj velikoj ljubavi prema deci na koju je prenosio i ljubav prema književnosti. Osnivač je i urednik književnog časopisa za mlade,, Gorocvet "koji već odavno ima svoje mesto u periodici za dečju književnost, kao i časopisa "Pomoravski oltari" i "Jagodinci". Poznat je i široj javnosti, a naročito mlađim čitaocima.
Odlukom Uprave Ustanove za umetnost i kulturu "Veliki teatar" iz Jagodine, godine 2013. ustanovljena je nagrada "Selimir V. Milosavljević", koja se dodeljuje za najbolji savremeni dramski tekst namenjen deci i mladima.
Prema toj odluci mogu konkurisati svi zainteresovani stvaraoci koji na srpskom jeziku dostave dramske tekstove potpisane šifrom (u posebnom kovertu dostaviti razrešenje šifre uz osnovne bio - bibliofilske podatke) do 1. oktobra tekuće godine na adresu: Kneginje Milice 25, 35000 Jagodina.
Na završnoj večeri Festivala, tročlani stručni žiri saopštiće rezultate i proglasiti laureata. Nagrada "Selimir V. Milosavljević" sastoji se od unikatne povelje.